Na počátku dvacátých let 20. století sílila v Jičíně iniciativa prosazující stavbu nové budovy, která by sloužila divadelním představením a promítání filmů. 26. dubna 1922 byla založena korporace „Bio Český ráj, družstvo válečných poškozenců v Jičíně, společenstvo s ručením omezeným”, která začala oficiálně konkurovat jičínskému Sokolu, v jehož budově – ovšem značně nevyhovující – se v té době hrálo divadlo i promítaly filmy.
Během roku 1922 a 1923 byly nejen vypracovány plány na novou budovu (nejprve místním stavitelem Františkem Holečkem a posléze firmou Gröger, Hemerka a spol. z Prahy), ale také realizována celá stavba (stavební práce provedla jičínská firma Karla Vorla). Budova byla slavnostně otevřena 16. prosince 1923. Pro její stavbu byl využit pozemek, odkoupený od někdejších majitelů Jičína, knížecího rodu Trauttmansdorffů, ležící v sousedství městské opatrovny (dnes mateřské školy), z jihu ohraničený řekou Cidlinou a dnešní ulicí 17. listopadu, na níž již stála monumentální novorenesanční budova měšťanských škol. Na pomezí centra Jičína a Nového Města tak pozvolna začal vznikat okrsek veřejných budov, které posléze společně s obchodní akademií a zdí městského parku vytvořily nejreprezentativnější část jičínské okružní třídy.
Budova se do dnešní ulice 17. listopadu obrací monumentálním vstupem. Její čelní fasádě dominuje pět vysokých arkád, za nimiž se nacházejí vchodové dveře; působivost zvyšuje široké schodiště, po němž příchozí stoupá. Toto provedení čelní fasády, jakkoli inspirační zdroje nejsou známy, evokuje italskou architekturu veřejných budov dvacátých a třicátých let 20. století.
Sál naplnil představy místních ochotníků o moderní divadelní scéně, dobře sloužil také pro koncerty a další kulturní pořady profesionálních umělců. Od roku 1931 se zde promítaly díky nové technice zvukové filmy; od roku 1949 se Mrňákovo divadlo, resp. Kino Svět (od roku 1994 opět Biograf Český ráj) stalo výhradní promítací jičínskou scénou. V letech 1957-1958 byla provedena generální oprava objektu, při níž byla budova vybavena novým technickým zařízením.
V letech 2017-2018 proběhla kompletní rekonstrukce exteriéru, interiéru i technického vybavení. Budova byla podle projektu Ateliéru David z Liberce (2014) realizovaného firmou Chládek a Tintěra z Pardubic očištěna od přístaveb a úprav provedených zejména ve druhé polovině 20. století: byla odstraněna sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů, vnitřní dřevěné obklady a plechové stropy aj. Nově byla vyřešena čelní fasáda, které dominuje pětice arkád. Do poloviny jejich výšky byla vložena skleněná střecha a nad ní umístěn nápis BIOGRAF ČESKÝ RÁJ. V přímém směru lze do budovy vejít po schodišti, které frázuje šest hranatých žlábkovaných sloupů s lucernami, z boků přivádějí příchozí pod skleněnou střechu rampy.
(ECH)
- Hana Fajstauerová, Staré jičínské domy. Bio Český ráj , Hurá, muzeum!, 2018, s. 7
- Pavel Panoch, Biograf Český ráj alias Mrňákovo divadlo, Kino Svět, Databáze divadel [online]: https://www.theatre-architecture.eu/cs/db.html?theatreId=352