U Bílého beránka (později Hotel Beránek nebo kavárna Amerika), tak zněl název hostince, pro který byla v roce 1886 na Žižkově náměstí 18 postavena místo původní zástavby nová dvoupatrová budova. Až do roku 1927 sloužila svému původnímu účelu pohostinství, nicméně pak ji zakoupila Okresní záložna hospodářská, která podle plánů Čeňka Musila provedla adaptační práce interiéru i exteriéru.
Novorenesanční fasáda byla nahrazena moderním průčelím členěným v duchu purismu barevně i plasticky zvýrazněnými okenními římsami. Průčelí Okresní záložny hospodářské je v díle Čeňka Musila první svého druhu. První v řadě domů, na jejichž puristické fasádě je co do profilace upozaděn často také odlišně řešený parter a naopak vyniká jedno až dvě nadzemní podlaží. Zatímco v ostatních projektech je střed stavby v patrech mnohdy zdůrazněný nápadným arkýřem, v tomto případě se hlavní hra světel a stínů, tvořených výraznými pravoúhle se zalamujícími římsami kolem oken, odehrává po stranách stavby. Uprostřed fasáda o několik centimetrů ustupuje a nadokenní a podokenní římsy jsou velmi decentní. Díky tomu může naplno vyniknout reliéf státního znaku. Jako historizující můžeme opětovně označit podlouhlé „Musilovy“ čtvrtválce nesoucí korunní římsu.
Původně měla být úprava domu řešena jako jičínská pasáž s kavárnou a obchody, nakonec byla do přízemí umístěna rozsáhlá úřední dvorana s horním osvětlením, ředitelna a konferenční místnost, v patrech se nacházely byty.
V současné době zde sídlí Městský úřad. V roce 2020 proběhla rekonstrukce.
(GA)
- Jaroslav Mencl, Historická topografie města Jičína: dějiny Jičína (část II) , Jičín 1948–1949, s. 124–127
- Milan Kudyn, Architekt Čeněk Musil a jeho meziválečná tvorba v Jičíně , Olomouc 2006, s. 50–51
- Gabriela Petrová, Eva Chodějovská, Architekt Čeněk Musil, Jičín 2017, s. 78–79