Podle plánů Karla Vorla postavilo Úřednické bytové družstvo v Jičíně (viz Tyršova 353) nejen dům v Tyšově ulici 353, ale také dvoupatrový dům čp. 354. Plán, podle kterého byla stavba realizována, v archivu stavebního úřadu chybí; ve složce jsou uloženy plány na výstavbu tří jednopodlažních domů, o jejichž povolení ke stavbě družstvo žádalo v roce 1912. To umožňuje dalekosáhlé spekulace. Konečný návrh domu se ale pravděpodobně alespoň v případě uličního průčelí příliš nelišil od sousedního domu čp. 353.
Provedená výzdoba průčelí rozhodně na řešení výzdoby sousedního domu navazuje a v některých detailech ho dále rozvíjí. Stejné zůstává například pojednání plochy parteru vertikálními vrypy nebo dekorativní pás pod korunní římskou, kde je pouze vzor oproti sousednímu domu poněkud bohatší. Také ornamenty v ploše druhého a třetího nadzemního podlaží respektují dělení do vertikálních pásů, nicméně jsou opět o něco nápaditější. Kromě ornamentů rytých v omítce se v parapetních polích pod okny až do nedávné rekonstrukce uplatňovalo i dvoubarevné řešení s temně červenými podkladem, které bylo užito i ve třech lichoběžníkových útvarech vystupujících z horizontální roviny kordonové římsy oddělující plochu parteru od zbývající plochy uličního průčelí. Ornamentálně provedená fasáda domu je pojata v duchu dekorativního proudu české moderny či pozdní secese a patří spolu s fasádou domu čp. 353 k těm nejzajímavějším, a to nejen v rámci Tyršovy ulice. Dům má také zachovány původní vstupní dveře zdobené jednoduchým geometrickým dekorem. Celkový dojem ale poněkud snižují v minulosti vyměněná okna, která sice respektují členění oken původních, avšak jsou vyrobena z plastu.
Vnitřní dispozice domu se od sousedního domu poněkud liší. Vstupní vestibul a na něj navazující schodiště je zde situováno nikoliv při jižní či severní straně, ale v centru dispozice. Dům má celkem šest samostatných bytových jednotek – po dvou v každém nadzemním podlaží. V každém bytě byla navržena vstupní předsíň, dvě obytné místnosti situované při uličním průčelí a dále kuchyň se spíží a pokoj pro služku orientované do dvora. Součástí bytů je také toaleta a koupelna a ke každému připadá samostatný sklep v suterénu. Stejně jako v případě domu čp. 353 byla v domě pravděpodobně také společná prádelna umístěná do podkroví.
(TB)
- Jaroslav Mencl, Historická topografie města Jičína: dějiny Jičína (část I) , Jičín 1939–1941
-
Informační adresář města Jičína