Manželé Antonín a Marie Liskovi zakoupili pozemek na východní straně Tyršovy ulice v roce 1904 a ještě v dubnu téhož roku podali žádost o povolení stavby. To získali až na základě opraveného návrhu, který respektoval regulační podmínky zástavby daného území a rovněž podmínky stanovené městským inženýrem a tvůrcem regulačního plánu Ing. Bedřichem Pekem. Ten souhlasil s menším ustoupením domu od stavební čáry, jejíž respektování bylo jinak striktně vyžadováno, a to s odkazem na navržený rizalit domu a na skutečnost, že stavební čára je již přetnuta novou příčnou ulicí – budoucí ulicí Svatopluka Čecha.
Již v průběhu stavby, v květnu 1904, požádali stavebníci o povolení změny řešení uličního průčelí oproti schválenému plánu, což se ukázalo být ku prospěchu věci, neboť tak vznikla velmi pěkná zdobná fasáda v secesním stylu. Autorem návrhu a rovněž realizátorem stavby byl místní zednický mistr Josef Novotný. Vnitřní dispozice domu je řešena tradičně, jako je tomu u ostatních řadových domů z tohoto období tvořících zástavbu ulice – tj. vstupní chodba a schodiště jsou umístěny při jižní stěně domu a severní část zaujímají obytné prostory. Dům má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a je opatřen sedlovou střechou. Šestiosá uliční fasáda je vertikálně rozdělena na tři části po dvou osách. Středovou část zdůrazňuje atiková nástavba s typicky secesním segmentovým zakončením se dvěma sloupky po stranách, které jsou vlastně prodloužením výrazných secesně zdobených lizénových pásů probíhajících přes celou fasádu. V místech, kde probíhá kordonová římsa, jsou oba pásy zakončeny konzolkami, na nichž jsou umístěny dvě plastiky sedících dravců. Výrazným secesním rostlinným dekorem je pokryt i pás pod korunní římsou. Součástí plánů domu byl i přesný nákres dvoukřídlých vstupních dveří s nadsvětlíkem.
Dům byl dokončen v březnu roku 1905 a stavebníci získali ihned povolení k jeho obývání. Po rodičích Antonínovi a Marii Liskových zdědili dům s jednou z nejhezčích secesních fasád v ulici dcera Marie Lisková a syn JUDr. Jaroslav Liska. Z pozdějších zajímavých obyvatel domu zmiňme především MUDr. Břetislava Augustina, primáře okresní nemocnice v Jičíně a soudního znalce, který je na dané adrese připomínán ve 30. letech 20. století.
Dům prošel v pozdějších letech několika drobnějšími úpravami a také generální opravou v roce 1987. Povolení této opravy vydal stavební úřad s podmínkou zachování původního členění uličního průčelí a ponechání zdobných interiérových dveří ve vnitřních prostorách chodeb a vstupů. Posledním výraznějším realizovaným zásahem byly stavební úpravy interiéru za účelem zřízení zubních ordinací v roce 1995. Secesní průčelí a některé prvky v interiéru budovy zůstaly zachovány do současnosti. Celkový estetický dojem, kterým fasáda domu působí, však narušila výměna oken realizovaná v v rámci výše zmiňované generální opravy v 80. letech 20. století.
(TB)
-
Informační adresář města Jičína
- Jaroslav Mencl, Historická topografie města Jičína: dějiny Jičína (část I) , Jičín 1939–1941