Dvě pískovcové alegorické sochy od hořického sochaře a profesora na tamní sochařské škole Antonína Máry byly na vstupní portikus s cihlovou atikou původní Hospodyňské školy (VP212) osazeny v roce 1926. Dvě podsadité postavy znázorňují činnost dívek vzdělávaných v péči o domácnost, zejména té zemědělské. První (vlevo) se šátkem na hlavě drží nízký košík, naplněný hlávkou kapusty a jinou zeleninou, druhá (vpravo) s krátkými vlasy svírá amforu s makovicemi. Obě oděné do krátkých šatů jsou zezadu podpírány jednoduše zdobeným soklem.
Autor Antonín Mára (1877–1946), absolvent speciálního oddělení Uměleckoprůmyslové školy v Praze pod vedením profesorů Kloučka, později Suchardy a Jeneweina, podnikl mnoho zahraničních cest například do Anglie, Francie, Belgie, Německa nebo Itálie. Po jeho angažmá ve Vídni na počátku 20. století, kde spolupracoval s Bedřichem Ohmannem, se vrátil do Čech a až do roku 1930 předával své zkušenosti, také v oblasti medailérství a drobné plastiky, v rámci pedagogické činnosti na státní průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích.
Právě v jejích školních dílnách byly sochy dívek z budovy dnešního Domova mládeže Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy zhotoveny, ostatně stejně jako Márovo sousoší Charity umístěné před chirurgický pavilon v zahradě tehdejší Všeobecné veřejné okresní nemocnice v Jičíně.
(GA)
- František Kaska, Historie jičínských soch , Jičín 1937