V parku mezi ulicemi Československé armády, Kukulovou a Argonskou, v bezprostřední blízkosti tehdejších kasáren, byl v roce 1946 instalován pomník Karla Havlíčka Borovského. Stalo se tak poté, co velení Rudé armády, která Jičín v květnu 1945 osvobodila, odmítlo umístění mohyly padlých sovětských vojáků na toto místo. Havlíčkův monument sestává z kamenného podstavce, kterému dominuje scéna s orlem trhajícím Prométheova játra, a z bronzové busty Karla Havlíčka umístěné na vysokém sloupu čtvercového půdorysu s nápisem Karel Havlíček z Borové. Autorem je Jindřich Říha, bustu odléval Břetislav Matějíček, a na zhotovení kamenné části monumentu se podíleli také František Šmejkal a František Řehoř z Prahy.
Pomník byl odhalen 29. července 1906 v rámci dvoudenní slavnosti konané u příležitosti padesátého výročí Havlíčkova úmrtí, a to na místě vzdáleném přibližně dvě stě metrů směrem k městu, na důstojném místě při vstupu do lipové aleje v ose Havlíčkovy ulice. (Zatímco pomník byl přestěhován, ulice, původně Lipová, nese stále pojmenování Havlíčkova.) Kvůli instalaci byly vykáceny dvě lípy a v roce 1933 bylo jeho bezprostřední okolí parkově upraveno. Pomník byl v roce 1943 demontován, rozdělen na několik částí a uschován.
Rekonstrukce pomníku byla provedena v devadesátých letech 20. století, kdy byla také instalována samostatně stojící deska s nápisem „Na paměť naší státnosti 28. října 1918 1. ledna 1993 město Jičín“.
(ECH)
- František Kaska, Historie jičínských soch , Jičín 1937