Před základní školou v ulici 17. listopadu, naproti Biografu Český ráj (PP47), stojí dnes pomník Jana Amose Komenského, který zhotovil sochař Josef Stuchlík (1848–1915) z hořického pískovce podle návrhu neznámého autora. Socha v podživotní velikosti je umístěna na mohutném hranolovitém podstavci s profilovanou horní římsou, který je opatřen hned několika nápisy odkazujícími k datu odhalení, autorovi a okrašlovacímu spolku jakožto iniciátorovi vzniku pomníku. K vzniku pomníku na konci 19. století odkazuje také neorenesanční historizující styl s typickými atributy. Stojící postava muže s plnovousem oděná do páskem přepásané suknice pod kolena a širokého pláště splývajícího z ramen drží v levé ruce otevřenou knihu a v pravé ruce pero. Na temeni hlavy nechybí ani pileolus, kulatá biskupská čepice odkazující k Jednotě bratrské, a jako připomínka vzdělanectví další dvě knihy ležící u Komenského nohou.
Pomník Jana Amose Komenského byl odhalen roku 1891 (jako uctění jeho památky k blížícímu se 300. výročí narození) nikoli na současném místě, ale v parčíku na Holínském předměstí, na rohu Jarošovské a Kollárovy ulice. Parcelu, kde před svým vyhořením asi v roce 1877 stála hospoda U Koníčka, původně v roce 1884 zakoupila tělocvičná jednota Sokol s plánem výstavby tělocvičny. I přesto, že už zde byl slavnostně umístěn základní kámen, bylo pro Sokolovnu nakonec vybráno reprezentativnější místo na Husově ulici, které spolek vyměnil s městem. Následně dalo město pozemek k dispozici Okrašlovacímu spolku, který ho upravil na parčík se sochou J. A. Komenského.
Slavnostní odhalení pomníku financovaného z veřejné sbírky proběhlo 28. září 1891 za účasti městské rady, místních učitelských a profesorských sborů, významných jičínských sdružení, mnoha obyvatel i iniciátora jeho vzniku JUDr. Františka Lohaře, který pronesl slavnostní řeč. Ve spojení s hlavními oslavami Komenského narození v březnu roku 1892 se městská rada usnesla, aby byla dosavadní Poštovní ulice na Holínském Předměstí přejmenována na Komenského ulici. Když bylo v roce 1919 Mariánské náměstí přejmenováno na Komenského, dostala Komenského ulice nový název „Ulice Boženy Němcové“.
Pomník byl vztyčen v době českého národního obrození, kdy byla česká společnost silně zaměřena na posilování svého kulturního a vzdělávacího dědictví jako projev odporu vůči germanizačním tlakům rakousko-uherské monarchie. Socha Komenského, významného pedagoga a filozofa, se tak stala symbolem české národní identity a vzdělávání, připomínající důležitost školství a vzdělání pro rozvoj společnosti.
Naposledy byl pomník zrestaurován sochařem Petrem Roztočilem v roce 1995.
(GA)
- František Kaska, Historie jičínských soch , Jičín 1937