Žádost o povolení stavby domu na parcele při severní straně Smetanovy ulice podali c. k. poštovní asistent František Šikola s manželkou Marií v srpnu 1911. Stavba, provedená podle návrhu jičínského stavitele Karla Vorla, byla dokončena v květnu následujícího roku.
V souladu s platnými regulativy navrhl Vorel přízemní, částečně podsklepenou samostatně stojící stavbu zastřešenou valbovou střechou. Plánová dokumentace domu se bohužel nedochovala, ale lze odůvodněně předpokládat, že dispozice domu byla řešena obdobně jako u sousedního domu čp. 153, který je rovněž Vorlovým dílem. Vstup do domu a komunikační schodiště byly situovány při severozápadním nároží domu, tedy v jeho dvorní části. V přední, do ulice obrácené části zvýšeného přízemí se nacházely dvě obytné místnosti. Kuchyně se spíží byly situovány na dvorní straně domu. Podkrovní prostor a komory prosvětlovaly celkem tři vikýře, z nichž jeden se nacházel v centrální části uličního průčelí a další dva autor umístil do východní a západní části střechy. Na rozdíl od sousedního domu čp. 153 byla před vstupem do domu v západním průčelí navržena a také realizována krytá veranda, která byla v roce 1928 doplněna betonovým balkonem přístupným z podkroví, kde bylo okno ve vikýři nahrazeno dveřmi.
Stavební úpravu pro Františka Šikolu projektoval pak stavitel František Kovář z Lomnice nad Popelkou. Drobnější opravy zahrnující mimo jiné i opravu střechy, dveří a oken, byly provedeny v druhé polovině 50. let 20. století. Dům si do dnešní doby zachoval své hmotové řešení i výzdobu uličního průčelí, která pracuje s jednoduchým geometrickým ornamentem a s kombinací hladkých a hrubých povrchů. Secesní prvky jsou zde, obdobně jako je tomu i u dalších rodinných domků tvořících starší zástavbu ulice, kombinovány s prvky historizujícími. Středová osa průčelí vrcholí segmentovou atikou zakončující vikýř. Okenní otvory v uličním průčelí jsou členěny zděnými příčkami a okenní otvor ve vikýři je segmentově zakončen. Jednotný celek průčelí poněkud narušují nová okna, která jsou oproti původním zjednodušena. Přesto je uvedená stavba hodna naší pozornosti, neboť je dalším příkladem kvalitní práce místního stavitele.
(TB)
- Jaroslav Mencl, Historická topografie města Jičína: dějiny Jičína (část II) , Jičín 1948–1949, s. 59
-
Informační adresář města Jičína